[Tekil Resim bulunamadı]     Artvin merkezine 17 Km uzaklıktadır. Çoruh nehri havzasından 7 Km araba yolu ile ulaşılaöbilir köye. Ayrıca Sümbüllü-Bakırköy yol güzergahı üzerinden de ulaşılabilir. Beşağıl Köyü, Erenler, Bakırköy ve Sümbüllü köylerine komşudur. Coğrafi olarak yüksek dağ tepeleri arasında ki vadide kurulmuştur. Sırtı geniş ormanlara dayalıdır ve suyu çok bol olan bir köydür. Arazi yapısı dik olmasına rağmen tarıma elverişlidir.

     İklim olarak tipik Karadeniz iklimine sahiptir ve meyvesi çok bol olan bir yerleşim yeridir. Diğer bir adı da Beşavul’dur.
Merkez köyler içinde göçe rağmen kalabalık bir köydür. Dışarı verdiği göç son zamanlarda daha çok il merkezine yöneliktir. Köyün ekonomisi çok önceleri tarım ve hayvancılığa dayansa da Bakır fabrikasının bu bölgede yıllarca faaliyet göstermesi köye çok önemli katma değer sağlamıştır. Daha da önemlisi fabrika mevkisinde bulunan hastane sağlık hizmetlerinde,, okul ise eğitim anlamında köyün bakış açısına olumlu katkılar sağlamıştır.

     Beşağıl;  coğrafyası, gelenekleri,folklöru ile iç içe yaşayan değerleri olan bir yerleşim yeridir.Köyün fölklörü cıvar köylere göre daha farklı otantik özellikler gösterir.Bügün varagela diye anılan düz horonun kaynağıdır bu köy.Beşavul düz horomi diye bilinir. Düğünlerde eskilerde daha çok tulum ve davu zurna kullanılsa da son yarım asırdan fazladır akordion ön plana çıkmıştır.Düğünlerinde YESA çağırmak olmazsa olmaz geleneklerindendir. Yine bölgede olmayan sadece bu köye özgü olan BOĞMA RAKI(cıyancur rakısı=Beşavul rakısı) yapma kültürü bu köy ile özdeşleşmiştir.