[Tekil Resim bulunamadı]     Kalburlu, Artvin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Deriner Barajı’nın suları altında kalacağından boşaltılmıştır. Çoğu ev köyün mezrası olan Aneyitte, geri kalan evler ise Artvin’e veya Bursa’ya göç etmişlerdir.

     Köyün adı İşkabil olarak bilinir. Bunun anlamı Artvin’e yakın bir köy olmasıdır. İsmi sonradan değişip Kalburlu köyü olmuştur.

     İşkabil, diğer adıyla Kalburlu Köyünün en önemli yiyecekleri küme,elma kurusu,pestil,kurban bayramında nakiço’dur. Köyde dut pekmezi önemli bir yere sahiptir.

     Artvin merkezine 8 km uzaklıktadır. Köy dağlık olduğu için köylüler bahçelerinde kolay tarım yapabilmek için evleklere yani basamaklara ayırmışlardır.

     Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Her türlü meyve-sebze yetiştirilebilir. Zeytin, üzüm, karpuz, kavun… vb.

    Köyde yazın nüfus sayısı fazladır.Kışın ise nüfus yaza göre çok azdır.

    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

    Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan iki ana yol vardır. Biri Erzurum yolu asfalt olup Kalburlu köyüne çıkış vardır.Bu yol uzun olduğu için nadir kullanılır. Bu yolda Artvin-Kalburlu Köyü arası 1 saat 15 dakikadır. Diğer yol ise eski Artvin-Erzurum yolundur. Bu yolda ise Artvin-Kalburlu Köyü arası 50-55 dakikadır. Genellikle ulaşım eski Artvin-Erzurum yolundan sağlanmaktadır.Bu yol ise toprak’dır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.