[Tekil Resim bulunamadı]     Artvin merkezine 55 km uzaklıktadır. Baraj inşaatı ile birlikte inşaatı sürmekte olan yeni yolların yapılmasıyla Artvin’e olan mesafesi yaklaşık 25-30 km civarında olacaktır. Artvin Erzurum karayolundan 4 km. içeride bulunan bir vadide kurulmuştur. Arazi yapısı dağlıktır, ormanlarla çevrilidir. Köyün birçok yaylası ve mezraları muvcutdur bunların başlıcaları; sahsihev, şikaşar, kürdaze, burgat, yayla düzü, immiyet, dübe ve natarzev’dir.

     Köyün iklimi karasal iklim etki alanı içerisindedir.

     Köyün ekonomisi tarım ve ormana dayalıdır, yayla turizimine oldukça musait olan koyümüz bu konuda keşfedilmeyi beklemekdedir.

     Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur.  Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır. Ulaşımı sağlayan yol taş ve toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 Sarıbudak köyünün eski adı Melodur. Geçim kaynağı genel olarak ormandır, bunun yanı sıra kısmen tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Köyümüze ait mevcut faal durumda , 2 katlı betonarme muhtarlık ve kooperatif binası ile, bir sağlık evi, Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi, köy bahçesi, köy kahvehanesi ve market vardır. Köy içi, arazi yapısı ova gibi değilse de dağlık da değildir.

Köy etkinlığı olarak Mayıs ayının ikinci haftası, Melo Kaledibi İnsan ve Boğa güreşleri yapılmaktadır.